MSM vysvětlení

MSM

METHYLSULFONYLMETHANE


http://healthnews.benabraham.com/html/msm_-_we_can-t_do_well_without_it.html

  
Síra má pozoruhodnou schopnost zpomalit stárnutí, snížit bolest, zlepšit trávení, detoxikovat organismus a mnoho dalších úžasných předností.

Muž o hmotnosti 100 kilogramů má přibližně 2,5 kilogramy síry ve svém těle. 

Vážení čtenáři, pravděpodobně jste už slyšeli o MSM, ale i tak, doufám, že po přečtení tohoto dokumentu budete mít hlubší pochopení této silné přírodní látky. A pokud ne, budete nadšeni po přečtení těchto informací. 

Chcete-li pochopit důležitost MSM, musíte nejprve pochopit význam síry. Síra je prvek tak zásadní pro veškerý život, že se nachází v každé buňce každé rostliny a každého zvířete. Dokonce tvoří až 2,5% lidské tělesné hmotnosti! Je to jedna z nejdůležitějších surovin pro budování zdravých nových buněk. Síra je důležitým stavebním kamenem kloubů, chrupavky, šlach, vazů a svalů. Proto je obzvláště důležitá u stavů, jako je artritida, svalová bolest, bursitida, atd. Je také důležité pro zdraví pokožky, vlasů a nehtů, pro životní energie a mnoho dalších věcí. 

Problém je, že ani rostliny, ani zvířata si neumějí vyrobit síru sami. A protože síra je součástí všech buněk, je nezbytné, aby tělo mělo bohatou zásobu tohoto minerálu ve své využitelné formě. 

Zde přichází MSM. Methylsulfonylmethan nebo-li MSM je organická forma síry, kterou organismus snadno absorbuje a využívá. 

Jak funguje MSM
MSM je antioxidant, který pomáhá očistit krevní oběh a vypláchnout toxiny uvízlé v našich buňkách. Dělá to tak, že svými vlastnostmi dokáže to, že se buněčné stěny stanou propustnějšími. To umožňuje, aby voda a živiny mohly volně proudit do buněk a ještě důležitější je, že odpad a toxiny takto řádně vytékají. Pracuje také jako cizorodý protein a čistič volných radikálů. Kromě toho tělo používá MSM k vytvoření nových zdravých buněk a poskytuje flexibilní vazbu mezi buňkami. Bez správné úrovně MSM naše těla nejsou schopny vytvářet dobré zdravé buňky, což vede k problémům, jako je ztráta pružnosti, zjizvená tkáň, vrásky, křečové žíly, ucpávání tepny, poškozené plicní tkáně, suchá trhlinová kůže, poruchy trávení.  Nedostatek MSM také způsobuje neschopnost bránit se před alergickými reakcemi na potraviny, zvířata a rostliny.

MSM blokuje nežádoucí chemické a fyzikální spojování kolagenu, které je spojeno s tvrdou, stárnoucí kůží.

Tělo vytvořené ze zdravých a pružných buněk se nejen bude cítit lépe, ale bude vypadat lépe!!! Tělo pracuje nepřetržitě a nahrazuje staré opotřebované buňky novými. Proces probíhá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, bez zastávky. Když jsou k dispozici všechny suroviny potřebné pro buňku, je to velmi účinný proces. Pokud je však něčeho nedostatek, mohou být nové buňky slabé, tuhé nebo deformované. MSM by mělo být považováno za nedílnou součást jakékoli zdravotní péče, neboť pomáhá s obrovsky širokou škálou procesů v těle. Bylo prokázáno, že pomáhá léčit alergii, astma, emfyzém, plicní dysfunkce, artritida, bolesti hlavy, kožní problémy, žaludeční potíže, problémy se zažívacím traktem, problémy s oběhem a další. 

MSM je organická, síru obsahující sloučenina, která se běžně nachází v různých druzích ovoce, zeleniny, u živočichů a také u lidí. Vysoký obsah MSM je např. v přesličce rolní. Studie potvrzují dobrou vstřebatelnost a využitelnost síry obsažené v MSM při tvorbě bílkovin. MSM se používá ve vícesložkových přípravcích pouze jako zdroj organické síry pro tvorbu struktur chrupavky.
 

WIKIPEDIE: Methylsulfonylmethan (MSM, správně dimethylsulfon) je organická sloučenina síry. Její název, je poněkud zavádějící, protože svádí k nakreslení chemického vzorce odlišné sloučeniny (CH3-SO2-O-CH3). Název byl vymyšlen, aby se původní a přesnější název dimethylsulfon (DMSO2) nepletl s označením jeho prekurzoru dimethylsulfoxidu (DMSO). 
MSM vzniká spontánně v zemské atmosféře. Některé mořské řasy a bakterie produkují jako degradační produkt thiosloučenin dimethylsulfid (DMS). Tato prchavá látka uniká do atmosféry, kde tvoří 50-60 % celkového koloběhu síry na Zemi. Účinkem ultrafialového záření se samovolně oxiduje na DMSO, a ten dále až na chemicky stabilní DMSO2 (MSM). Zmíněné látky obsahující síru mají velký význam pro udržování tepelné bilance zemské atmosféry. MSM je snadno rozpustný ve vodě. V podobě dešťových přeháněk se dostává do půdy i do vody, tím pádem i do potravního řetězce, což může vysvětlovat všudypřítomnost malého množství této látky ve všech živých organismech včetně lidského. O MSM se často hovoří jako o zdroji biologicky vázané síry. Dosud však bylo dokázáno, že DMS, DMSO a DMSO2 umějí nutričně využívat pouze některé půdní a střevní bakterie. Ostatní organismy pravděpodobně přijímají i vylučují MSM v nezměněné chemické podobě. Zmíněné bakterie umějí enzymaticky demethylovat MSM na kyselinu methylsulfonovou (MSA, CH3SO3H), a tu pak dále na anorganický hydrogensiřičitan (hydrogensulfit, HSO3-) a síran (sulfát, SO42-). Právě tato anorganická forma je jakousi ústřední křižovatkou v metabolismu síry. Ze sulfátu autotrofní organismy (rostliny, mikroorganismy) syntetizují methionin, aminokyselinu obsahující síru, která je pro živočichy esenciální, tj. musejí ji přijímat v potravě, neboť ji nedokáží syntetizovat sami. Methionin pak organismy využívají pro syntézu dalších sloučenin obsahujících síru v podobě –SH (thioly), –S– (sulfidy) a –S–S– (disulfidy). Konečným produktem degradace těchto sirných sloučenin je pak opět sulfát. Z organismu se MSM vylučuje v nezměněné podobě močí. Sulfát je rovněž výchozím substrátem při syntéze sulfatovaných sloučenin (jako je např. heparin, chondroitin sulfát atd.). Nejprve je s využitím ATP vytvořen 3’-fosfoadenosin-5’-fosfosulfát (PAPS). Toto je tzv. „aktivovaný sulfát“, který za pomoci specifických enzymů vnáší sulfátovou skupinu do organických sloučenin, které obsahují hydroxylovou skupinu –OH. Zdrojem síry pro lidský organismus je tedy především anorganický sulfát a aminokyseliny obsahující síru (nejčastěji ve formě bílkovin). MSM je výrobci prezentován jako velmi bezpečná, netoxická látka bez nežádoucích účinků. Není nám známo, zda užívání MSM způsobilo někomu zdravotní újmu. Tolerance látky je velmi dobrá.



Úleva od bolesti a zánětu

Přibližně polovina síry v těle je soustředěna ve svalech, kůži a kostech. Jedním z nejvýznamnějších použití MSM jako doplněk je jeho prokázaná schopnost zmírnit bolest a zánět. Když se tuhé vláknité tkáňové buňky zvětší a zanítí, je výsledkem tlak ve tkáni a doprovodná bolest. Vzhledem k tomu, že MSM umí obnovit pružnost a propustnost buněčných stěn, mohou tekutiny procházet tkáněmi snadněji. Pomáhá tak tento tlak vyrovnávat a snižovat nebo eliminovat příčinu bolesti. Škodlivé látky, jako je kyselina mléčná a toxiny, mohou z buňky vytéci, zatímco živiny mohou proudit dovnitř. Tím se zabrání tvorbě tlaku v buňkách, který způsobuje zánět. 

MSM ukázala pozoruhodnou schopnost snížit nebo odstranit bolesti svalů a křeče. Je tak účinná, že je podává závodníkům před závodem, aby se zabránilo bolesti svalů a následně snížilo riziko křečí. Lidé trpící artritidou pociťují podstatnou a dlouhodobou úlevu při užívání MSM. 

Minerál pro krásné vlasy, kůži a nehty

Síra bývá nazývána přírodním "minerálem krásy", protože udržuje vlasy lesklé a hladké a udržuje pleť čistou a mladou. Je potřebná pro syntézu kolagenu a je součástí keratinu, tuhé bílkovinné látky nezbytné pro zdraví a udržování kůže, nehtů a vlasů. Pokud je v těle nedostatek síry při výrobě nových buněk, nové buňky budou tuhé. Tato tuhost může přispět k praskání kůže, vráskám a nevzhledným tkáním a jizvám. Pokud je při vzniku nové buňky přítomno dostatek síry, pokožka je měkčí, hladší a pružnější. A MSM se postará, aby mělo tělo síry dostatek. Jak to dělá? 

MSM je zodpovědný za flexibilní vazby mezi buňkami, včetně těch, které tvoří kůži. Blokuje nežádoucí chemické a fyzikální spojování kolagenu, což je spojeno s tvrdou, stárnoucí kůží. V důsledku toho MSM zvyšuje tkáňovou ohebnost a podporuje opravu poškozené pokožky. Z tohoto důvodu akné - včetně nepříjemné růžovky - reaguje příznivě na doplnění MSM. Kromě toho, že MSM činí kůži více propustnou a hezčí, může také zabránit tvorbě puchýřů a podpořit rychlejší hojení po spálení nebo poškození větrem. Vrásky, hnědé a černé skvrny a znamínka na kůži zmizí, protože nové zdravé buňky nahrazují ty špatné. 

Diabetes 
Síra je také součástí inzulínu, hormonu, který reguluje metabolismus sacharidů. Proto nedostatek síry může mít za následek sníženou produkci inzulínu. Je také možné, že nedostatek biologické dostupnosti síry může způsobit, že buňky jsou tak tuhé a nepropustné, že nemohou účinně absorbovat cukr z krve, což zvyšuje hladinu cukru v krvi. Studie ukazují, že pravidelné doplňování MSM způsobuje, že buňky se stanou propustnými a mohou tak pomoci vyrovnat krevní cukr a umožnit přepracované slinivce vrátit se do normálu. 

Alergie, toxiny, parazity 
Jak jsem již zmínil, flexibilita a propustnost buňky je také důležité proto, že umožňuje snadnější vyprázdnění toxinů, alergenů a cizích látek. Když jsou kožní buňky měkké a propustné, mnoho toxinů může být odstraněno potními žlázami, čímž se uleví játrům a ledvinám. Zatímco MSM není přímo lékem na alergie, jeho doplnění může snížit symptomy tím, že alergeny mohou být rychleji odstraněny z těla. Dokonce i reakce na kousnutí hmyzem, jedovatý břečťan a jedovatý dub jsou méně závažné, když je výživa doplněna o MSM. V kombinaci s vitamínem C může pomoci snížit produkci histaminu.

MSM také ukázal úžasný v boji proti parazitům, jako jsou bičíkovec Giardia, Trichomonády, škrkavky, hlístice Nematoda, dětský roup a jiným střevním červům. Když se parazit přichytí k střevní výstelce, může žít, rozmnožovat se, zbavovat tělo živin a produkovat vlastní odpadní látky (neurotoxiny). MSM blokuje parazity tím, že obsazuje receptory a znemožňuje parazitům přichycování na sliznici a ti se pak ze střeva jednoduše vyplaví. 

Totéž platí u potravinových alergenů. MSM obaluje slizniční povrchy a zabírá vazebná místa, která by jinak mohla být použita při potížích s potravinovými alergeny. Jedinci, kteří mají alergickou reakci na určité potraviny, hlásili zlepšení nebo úplnou toleranci k těmto potravinám, když užívají MSM. Zdravé flexibilní tkáně spolu se zlepšeným trávením mohou také pomoci zmírnit zácpu. 

Kdy je potřeba doplnit 
Vzhledem k tomu, že síra je přítomna v každé buňce všech živočichů a rostlin, mohlo by se zdát, že bychom měli dostat spoustu tohoto základního minerálu z potravinových zdrojů a neměli tak potřebu ho doplňovat. Leč tomu tak není. Kvůli své těkavé povaze se síra při zpracování, vaření anebo skladování rychle ztrácí z potravy. Rovněž, když utrhnete ovoce nebo sklidíte zeleninu, začnou plodiny rychle ztrácet síru (nebo MSM). 

Maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné výrobky jsou navíc hlavními zdroji organické síry. Proto jsou vegetariáni a vegani zvláště ohroženi nedostatkem síry.

Když vaše tělo používá molekulu MSM k vytvoření nové buňky, spotřebuje se v tomto procesu a MSM se navždy ztratí. Proto potřebujete nepřetržitě doplňovat potřebné zásoby síry do těla, k produkci nových, zdravých buněk. S dnešní moderní vařenou a průmyslovou stravou se tohoto životně důležitého minerálu dostává tělu čím dál méně. Rovněž s věkem stoupá potřeba většího množství MSM, k obnově buněk. 

Bezpečnost
MSM se řadí do kategorie "extrémně nízké" toxicity s profilem toxicity podobným jako u vody. Vzhledem k své inertní povaze je MSM nealergenní, nepyretický, a nemá žádné rušivé nebo nežádoucí farmakologické účinky. Při vnitřním užívání tělo bude samo distribuovat MSM tam, kde je potřeba. Po asi 12 hodinách se veškeré přebytečné množství vyplaví z těla. Mějte na paměti, že MSM jako jedna ze sloučenin síry, by nikdy neměl být zaměňován s léky typu "sulfonamidy", na které jsou někteří lidé alergičtí. MSM je zcela bezpečné, bez zápachu a netoxické. 

Používání
Vzhledem k jeho pozitivním účinkům, zvláště při tvorbě a udržování zdravých buněk, se doporučuje denně užít 2000 až 6000 mg (1 čajová lžička s čepičkou je 5 gramů). Samozřejmě, optimální denní dávka MSM závisí do značné míry na velikosti těla, věku a povaze problémů, které chceme řešit.  Chcete-li udržovat zdravé buňky, užívejte MSM ráno a večer. 

Přínos pro naše zdraví
 

Ještě větší pozitivní synergický účinek na budování zdravějších buněk se projeví, jestliže je MSM užíváno v kombinaci s vitamínem C. Nové buňky jsou více pružné a propustné, což umožňuje, aby tekutiny procházely tkáněmi snadněji. Vnitřně to znamená účinnější eliminaci toxinů, snížení zánětu a bolesti a tak se cítíte lépe. Zvenku má za následek užívání MSM  měkčí, hladší pleť, silnější vlasy a nehty, takže i vypadáte lépe. Vitamin C pomáhá tělu asimilovat (organizmus si látku přemění tak, aby ji mohl použít pro stavbu svého těla). Proto je při užívání MSM dobré jíst ovoce nebo užívat vitamín C jako doplněk stravy.



Výhody přírodního řešení bolesti

Téměř 50% Američanů každoročně užívá léky na léčbu bolesti. Více než 150 volně prodejných léků, známých jako nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAIDs), leží v regálech všechny a slibuje dočasné úlevy od bolesti. Všechny tyto léky jsou spojovány s následujícími vedlejšími účinky: bolesti žaludku, pálení žáhy, žaludeční vředy, gastrointestinální krvácení, bolesti hlavy, závratě a dokonce závažné problémy s játry a ledvinami. Každý rok jen zemře na následky užívání těchto léků 100 000 lidí a 1,5 milionu je hospitalizováno v nemocnicích.